Definicja rozszerzenie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby poznać i zrozumieć znaczenie przedłużenia terminu, jest odkrycie jego etymologicznego pochodzenia. W tym sensie możemy powiedzieć, że znajduje się on w języku łacińskim, dokładnie w "prorogare", który jest wynikiem sumy dwóch różnych części:
-Przedrostek "pro-", który jest równoważny "naprzód".
- Czasownik "rogare", który można przetłumaczyć jako "zapytaj" lub "spróbuj uzyskać".

Rozszerzenie

Rozszerzenie jest rozszerzeniem pewnego terminu . Oznacza to, że gdy już ustalony okres jest pożądany lub musi zostać przedłużony, ustanawia się przedłużenie.

Załóżmy, że wydawca uruchamia konkurs na fabułę i zaprasza pisarzy do zaprezentowania swoich prac do 31 sierpnia włącznie . Biorąc pod uwagę prośby wielu autorów o przedłużenie terminu, wydawca ogłasza rozszerzenie i ustanawia nowe zamknięcie konkursu na 15 września.

Coś podobnego może się zdarzyć z terminami faktur . Firma telefoniczna wysyła klientom fakturę odpowiadającą miesiącowi majowemu, ustalając datę na 10 czerwca . Z powodu klęski żywiołowej, która rodzi problemy gospodarcze, firma podejmuje decyzję o przedłużeniu o 20 dni, wydłużając w ten sposób termin zapłaty.

Rozszerzenia, znane również jako dodatkowe, wydłużające lub dodatkowe, są częste w niektórych dyscyplinach sportowych . W takim przypadku przedłużenie to dodatkowy czas gry dodawany do regulaminu, gdy remis jest zarejestrowany. W ten sposób rozszerzenie zapewnia możliwość zerwania tej równości i zwycięskiego zespołu.

Każdy sport ustanawia szereg zasad dotyczących rozszerzeń. Tak więc, na przykład, w piłce nożnej odpowiadają one dwakrotnie więcej niż piętnaście minut każda. Jeśli na końcu tych punktów wynik jest nadal remisowy, to co się stanie, to rozwój rzutu karnego.

W koszykówce, ze swojej strony, dodatkowy okres przedłużenia wynosi 5 minut i ten sam czas jest ustalany dla innych sportów, takich jak na przykład hokej na lodzie.

Wiele z nich to rozszerzenia, które już zdarzyły się w historii sportu w ogóle. Tak będzie na przykład w przypadku rozgrywki hiszpańskiej w meczu finału Pucharu Świata z Holandią. Stadion Soccer City Stadium w Johannesburgu, w Afryce, był sceną tego wydarzenia, dzięki któremu hiszpańska drużyna wygrała po dogrywce pomocnika Football Club Barcelona, ​​Andresa Iniesta, strzelił gola. Strzelił w 116 minucie gry.

Na przykład: mecz koszykówki w Lidze ACB Hiszpanii kończy się wynikiem 75-75 na koniec 40 minut gry . Następnie rozpoczyna się przedłużenie o 5 minut . W przypadku, gdy pierwsze rozszerzenie również kończy się równością, tak jak wiele innych zostanie rozegranych w razie potrzeby, dopóki nie zostanie ogłoszony zwycięzca.